Strach být vidět je na začátku podnikání jedním z nejčastějších. Máme tendence se schovávat, moc se neukazovat… Ale pokud podnikáme, je pro náš byznys zásadní, aby o našich darech, službách a produktech věděli druzí. A dnes vám chci ukázat, jak svůj strach překonat a začít být konečně vidět a dokonce si to užívat.
Nejprve potřebujeme porozumět tomu, čeho se skutečně bojíme. Tahle část dokáže být dost nepříjemná a možná se vám do ní nebude chtít, ale když překonáte počáteční odpor, otevře se vám obrovská příležitost.
Vemte si tužku a papír a zeptejte se sami sebe: proč se bojím být vidět?
A nechte svou mysl, ať vám naskládá všechny své argumenty (ztrapním se, budou se mi smát, zapomenu text, zakoktám se…). Nijak je nefiltrujte a pište.
A teď pojďte ještě hlouběji. Co když vám to půjde, vy budete vidět a budete v tom skvělí. Co se stane potom? Pak budete mít nejspíš víc a víc sledujících, klientů, objednávek, peněz, úspěch….
A co to pro vás bude znamenat? V čem z toho se necítíte příjemně?
Možná se úspěch neslučuje s vaší rolí skvělého a pečujícího rodiče. Možná máte strach, že s úspěchem a dobrým příjmem přijde závist, pomluvy, velká zodpovědnost… Prozkoumejte si i tuhle oblast.
A teď si napište ke každému strachu ideální scénář. Může to vypadat třeba takhle:
Strach: Bojím se, že když budu hodně vidět a budu úspěšná, nebudu mít tolik času na rodinu, bude pokulhávat vztah s mým mužem a nebudu už skvělou mámou pro naše děti.
Ideální scénář: Pracuji jen 20 hodin týdně, s mužem chodíme na pravidelná rande a s láskou o náš vztah pečujeme. S dětmi trávím dostatek kvalitního času, jsem tu každý den pro ně a ony cítí, že je miluji a že vždy budou mou prioritou.
Jak se v tom cítíte teď?
Tímto způsobem si můžete zpracovat jakékoli své strachy. Důležitá je naše upřímnost, otevřenost a také odhodlanost jít skutečně do hloubky a nezůstávat na povrchu strachu.
Dalším z obvyklých strachů je ten z našeho okolí. Co si řekne naše rodina, sousedi, bývalí spolužáci…? I tento strach je naprosto přirozený a má své evoluční opodstatnění. Po tisíciletí záleželo přežití jedince na skupině, protože bez ní by nepřežil. Proto bylo často trestem ne vězení, ale vyhnanství.
V dnešní době se to projevuje strachem z výsměchu, odsouzení, negativních komentářů, z hejtrů. Společným jmenovatelem zůstává strach z odmítnutí.
Doba se změnila, ale naše instinkty zůstávají – potřeba být v kolektivu, být oblíben, být v bezpečí.
Jenže velké věci se dějí jen mimo komfortní zónu. Proto v této fázi podpořte svůj nervový systém a ujistěte se, že je to pro vás bezpečné.
Můžete vyzkoušet například techniku EFT (Emotional Freedom Techniuqe) a spolu s ní tyto afirmace:
„Je pro mě bezpečné být vidět.“
„Uvědomuji si svou unikátnost a s radostí ji ukazuji světu.“
„Jen když jsem vidět, mohu podporovat druhé.“
„Jsem tou nejlepší verzí sebe sama a jsem na sebe hrdá.“
„Je pro mě bezpečné vystoupit z davu a dělat věci jinak.“
„Víc než na tom, co si myslí druzí, záleží na tom, co si myslím já sama.“
„Svou unikátnost promítám i do svého podnikání.“
„Užívám si to, kým jsem, i to, co dělám.“
Jakmile pustíme strach z toho, co si o nás budou druzí myslet, dovolujeme si být sami sebou. Já jsem já a užívám si to. Už se nepotřebuju přizpůsobovat, nacpat se do nějaké škatulky.
Nejsem pro někoho moc? Ano, jsem. Pro někoho jsem moc, pro někoho ještě pořád málo a pro někoho tak akorát. A pro lidi, kterým sedím, jsem teď tou správnou průvodkyní. A tohle je konkrétně mým cílem: pomáhat lidem k autenticitě, být sama sebou, užívat si to a nestydět se za to.
Také vám v dětství říkali, jací byste měli být, abyste byli přijímáni? Se ženami v mých kurzech a koučinku se vždycky dostaneme k vnitřnímu dítěti a ke zranění z dětství. Tato zranění mají spoustu vrstev a je obrovsky důležité, abychom si je zvědomovali a vystupovali z komfortní zóny, jedině tak se totiž rozvíjíme a posouváme. Příklad ze života mojí klientky: má klientka chtěla točit živá vysílání. Byla ale paralyzovaná svým strachem tak moc, že dokázala sedět nachystaná, skvěle připravená před obrazovkou i 20 minut, už ale nedokázala spustit tlačítko vysílání. Takto to šlo i několik dní po sobě. V naší konzultaci jsme se na to společně podívaly a odkryly její hluboký strach a tedy i důvod této paralýzy. To je velmi důležité: potřebujeme porozumět našemu strachu. A jakmile ho objevíme v podvědomí a přeneseme si ho do vědomí, tak pak s ním můžeme pracovat a přeformátovat ho.
Každý den si připomínejme, že být vidět je součástí naší práce a našeho podnikání. Můžeme být skvělé koučky, lektorky jógy, tvůrkyně macramé nebo čehokoliv jiného, pokud to ale světu neukážeme, nikdo se o nás nedozví. Jakmile si to dovolíme, otevírá se nám potenciál, kreativita, hravost a začínáme si to užívat. A pro mě je tady důležitý ještě jeden aspekt: čím hlouběji se tomu věnuji, tím víc vnímám, jak je to důležitá součást mého vztahu s mým vnitřním dítětem.
Každá naše emoce v sobě nese určitou energii. A často tuto emoci vnímáme ve svém těle. Někdo má stažený žaludek někdo sevřené hrdlo. Je velmi důležité naučit se pracovat s tou energií, vědět, jak ji přeformátovat, jak uchopit ten nový vzorec, to nové přesvědčení – já to nejen dokážu, ale také si to užívám, jsem tu pro to, abych sdílela své dary, neberu si ohodnocení druhých za své, ale ukotvuji se ve své vlastní sebehodnotě a síle a objevuji svůj potenciál.
A jeden tip na závěr: říkáte si před svým veřejným výstupem „Jsem nervózní“? A víte, že nervozita a nadšení jsou emoce na opačném konci stejné škály? Zkuste si tedy místo „jsem nervózní“ říkat, „Hm, cítím mravenčení v břiše, jsem nadšená, těším se.“ Uvidíte, jak snadno přeformátujete svůj mindset a začnete si to užívat. A jakmile si to budete užívat vy, budou si to užívat všichni spolu s vámi!
Šárka